+90 (232) 459 01 10
Ege Teta Elektronik

Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi

 • Otogar İşletmeciliğinin iş süreçlerinin verimlilik içerisinde yönetilmesi noktasında,
  Şehirlerarası Otobüs Terminalinde Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi yapılmaktadır.

   Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi Özellikleri
  • 1. Otogar Giriş Çift Katlı Bilet Verme Makinesi
  • 2. Otogar Hızlı Otomatik Bariyer
  • 3. Otogar Harici Bilgilendirme Panosu
  • 4. Otogar Bilet Okuyucu Validatör
  • 5. Otogar Giriş, Çıkış Bilgisayar Sistemi
  • 6. Otogar Çıkış Kontrol Otomasyonu
  • 7. Otogar Tahsildar Makbuz Sistemi
  • 8. Otogar Plaka Tanıma Kamera Sistemi
  • 9. Otogar Abone Kart Okuyucu Ünitesi
  • 10. Otogar Otomasyon İstasyonu
  • 11. Otogar Ücretlendirme Otomasyon Yazılımı
 • Günümüzde belediyelerin otogara araç giriş ve çıkışları ücretlendirme sistemleri, gelişen bir ihtiyaç halini almıştır. Otogarlara giriş ve çıkış yapan araçların sayısı arttıkça, belediyelerin müşterilerine daha iyi servis vermeleri gerekmektedir. Belediyelerin otogar otomasyon sistemlerini kullanması gelirlerini artırır ve otogar araç giriş ve çıkışını kontrol altına alırlar.EGETETA, otogar otomasyon sistemleri konusunda çok geniş bir seri sunarak, 50–100 aracın giriş ve çıkış yaptığı en küçük otogardan binlerce aracın giriş/çıkış yaptığı açık ve katlı otogarlara kadar her ihtiyacı karşılayacak ekipman ve sistem çözümleri sunmaktadır.EGETETA tarafından üretilen sistemler Türkiye'nin kendisine has iklim koşulları ve uygulama şekilleri çerçevesinde adapte edilmiş ve geliştirilmiştir.

  SİSTEMİN YAPISI

  Otogara günlük giriş/çıkış yapan araçlar girişte aldıkları saat ve tarih işlenmiş biletin, çıkışta makineye okutulması ile çeşitli ücret tarifelerine göre ücretlendirilmektedir. Otogar aboneleri aldıkları süreli kartı (haftalık, aylık gibi) giriş ve çıkışta makinelere okutarak, geçiş yapmaktadır. Ayrıca kontörlü Abone kartı sistemi ile giriş ve çıkışta Abone kartından otomatik kontörlü ücretlendirme yapılabilmektedir. Abone kart okuyucularının, yutarak veya yaklaşım tipinde çalışan modelleri bulunmaktadır. Çıkışta Kamera Kontrol, Kayıt ve İzleme ile desteklenen sistem çıkışta yapılan ücretlendirmede araç tipine göre doğru ücretlendirme yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilmektedir.

  GİRİŞLER

  Günlük müşteriler otogar girişine geldiklerinde, bilet verme makinesinin butonuna basarak kodlanmış bilet alacaklardır. Bilet, makine tarafından otomatik olarak hazırlanmakta, giriş saati ve tarihi ile birlikte bilet numarası biletin üzerine yazılmakta, ayni zamanda, biletin üzerine elektronik bilgiler kodlanmaktadır. Sistem, bilet verme makinesi önünde aracın mevcudiyetini elektronik olarak algılamaktadır. Bilet alabilmek için araç mevcudiyeti şarttır. Alınan bilet ancak araç bariyerden geçtikten sonra içerdekiler listesine eklemektedir. Bilet verme makinesi aynı zamanda abone kartlarını okuyabilmektedir. Seçeneğe tabii olan bu özellik sipariş edildiği taktirde, bilet verme makinesi abone kartlarını okuyabilir. Bu kartlar belirli bir süre için geçerli kılınacak şekilde bilgisayarda programlanır. Girişte bilet alındıktan veya abone kartı okuttuktan sonra otomatik bariyer açılır ve geçişe izin verir.

  ÇIKIŞLAR

  Araçta Ödeme

  Otogar çıkışında yer alan çıkış kabini içinde vezne bilgisayarı, validatör cihazı ( bilet okuyucu) ve ücret göstergesi yer almaktadır. Otogar müşterisi girişte aldığı biletini, çıkışta operatöre vermekte ve bilet operatör tarafından validatör cihazına okutulmaktadır. Bilet validatör tarafından değerlendirilmekte ve ödenecek ücret bilgisayar ekranında ve ücret göstergesinde ayni anda belirmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra çıkış bariyeri otomatik olarak açılmaktadır. Yapılan ödeme ile birlikte otomatik olarak yazar kasa fişi vermek mümkündür. Bilgisayar bağlantılı yazar kasa kullanılarak operatörün hiçbir tuşa basmadan (meblağ girişi yapmadan) otomatik olarak yazar kasadan maliye onaylı fiş kesmesi mümkündür. İstenirse fatura kesilmesi de sağlanabilmektedir.

  Ayakta Ödeme

  Özellikle çıkışta yoğunluğun yaşandığı otogarlarda ön ödeme sistemi kullanılmaktadır. Otogar müşterisi, girişte aldığı biletini yanında taşımakta, otogar içinde yer alan vezneye ödemeyi yapmakta, biletin üzerine ödendiğine dair kodlama yapıldıktan sonra bilet müşteriye geri verilmektedir. Çıkışta yer alan bilet okuma makinesine ( verifie ) bilet sürüldüğünden makine ücreti ödenmiş olan bu bileti yutarak çıkış bariyerini otomatik olarak açmaktadır. Bilet ödemesi yapıldıktan sonra belirlenen kısa bir süre içinde çıkış yapmak zorunludur. Bu süre isletme tarafından ayarlanabilmektedir.

  Vezne Bilgisayar

  Her ödeme noktasında birer adet bulunmaktadır. Ücretlendirme ve günlük raporlar bu bilgisayardan alınmaktadır. Bilgisayar üzerinde çalışan EGETETA Otogar Otomasyon programının Türkçe ve İngilizce versiyonları bulunmaktadır. Windows versiyonu olup birçok parametrik tanımlama ve yetkilendirme yapılabilmektedir. Bilgisayardan günün her saatinde rapor alınabilir vardiya bitişleri de özel raporu otomatik olarak verir. Otogara giren ve çıkan sayısı, parkta ki mevcut araç sayısı, günlük hasılat, saatlere göre hareket yoğunluğu raporu ve daha birçok isletme raporu alınabilmektedir. Program yazarkasa Z Raporu mantığında çalışıp sıfır kaçak ile kontrol edilebilmektedir. Program network üzerinde birden fazla bilgisayar üzerinde kullanılmaktadır.
  Bilet Verme makinesi Standart kredi kartı boyutunda, manyetik şeritli veya optik kodlu karton bilet vermektedir. Bilet üzerine giriş saati, tarihi ve bilet numarasını basmakta ve butona basıldığında manyetik bilet hazırlanır, kodlanır, tarih saat yazılır ve kullanıcıya verilmeden önce kontrol edilir ve eğer hatalı bulunursa otomatik olarak hatalı bileti yuvasına atılır ve yeni bilet verilir. Bu sayede hatalı bilet verilmesi tamamen önlenmiştir. Elektronik termostatlı ısıtma ve nem alma tertibatına sahiptir.

  Bilet Verme Makinesi
  • Optik kodlu bilet vermektedir.
  • Kullanılan bilet thermal rulo bilettir, sarf malzeme gerektirmez.
  • Bilet üzerine giriş saati, tarihi, barkodlu bilet numarası ve 13 satır her satırda 25 karakter bilgi basılmaktadır.
  • Butona basıldığında araç varsa bilet hazırlanır.
  • Bilet verme hızı 1 saniyedir.
  • Bilet kapasitesi 1.500 adettir.
  • Bilet azaldığında sinyal verir.
  • İstenildiğinde elektronik termostatlı ısıtma ve nem alma tertibatına sahiptir.
  • Abone sistemindeki Anti-Pass-Back özelliği sayesinde Abone Kartlarında Çıkış yapmamış aracı içeri sokmaz.
  • Microprosessör kontrollü çalışmaktadır.
  • Arıza durumunu arıza kodu ile bildirmektedir.
  • Bağlı olduğu bilgisayar ile online çalışma ve her türlü durum bilgisini anında iletir.
  • Kullanım kolaylığı sağlayan grafik 2x16 Lcd ekran
  • Çalışma sıcaklık aralığı -40 + 70 derece.
  • Bilet verme ünitesinde çift taraftan açılabilir 2 adet kapı.
  • Bilet verme ünitesinin kasası paslanmaz, 2mm AISI304 çelikten imal edilip galvanizlenmiş ve elektrostatik fırın boyalıdır.
  • Bilet verme ünitesi fark edilebilir trafik sarısı olan RAL-1028 renginde boyalıdır.

  Trafik Sinyalizasyonu

  Otogar giriş ve çıkışlarında, tek aracın geçebildiği otogar yollarında ikaz amaçlı kullanılmaktadır. Açık hava ve kapalı alanda kullanılabilir. Tavan veya yere montaj için bağlantı parçaları vardır. Elektronik kumanda devresi ve lamba biriminden oluşur.

  Dolu / Boş Göstergesi

  Otogara giren ve çıkan araç miktarı bilgisayar sistemi tarafından sayılarak otogar kapasitesi ile karşılaştırılmaktadır. Otogarın dolu olduğu, otogar girişine konulan ışıklı gösterge sayesinde otomatik olarak gelen müşteriye bildirilir. Dolu / bos göstergesi display ve elektronik kontrol devresinden oluşmaktadır.

  Bariyer

  Güçlü bir motor ve şanzıman sistemine sahiptir. Bariyer kolunun araç üstüne inmesi elektronik olarak engellenmiştir. Bariyer aktif iken yanan ışık opsiyoneldir. Elektrik kesildiğinde kolu indirmek veya kaldırmak için manuel sistem mevcuttur. Kol uzunluğu 3-4 metre , kalkış süresi 2.5 saniyedir. Kol alt üst seviye limitleri ayarlıdır. Mikroişlemcili elektronik kontrol devresine sahiptir. Programlanabilir özelliktedir.

  Bilet Okuma Makinasi (Verifier)

  Ayakta ödeme yapılan sistemlerde, araç sahibi ödemeyi vezneye yaptıktan sonra biletini, onaylatır ve çıkışta biletini bilet okuma makinesinin yuvasına sürer. Makine, bileti otomatik olarak içine çeker geçerli ise bileti yutup çıkışa izin verir. Geçerli değilse veya süresi içinde çıkılmamışsa geçişe izin vermez bileti geri verir. Aydınlatmalı LCD ekran opsiyon eldir.

  Validatör

  Manyetik şeritli karton biletleri ve abone kartlarını okuma ve kodlama amacıyla kullanılmakta ve okunan bilgileri vezne bilgisayarına aktarmaktadır. Ayakta ödemeli sistemlerde bilet üzerine ödendi bilgisini kaydeder ve bileti geri verir. Araçta ödemeli sistemlerde manyetik bilgiyi okur ve bilgisayara aktarır.

  Controller

  Her giriş ve çıkışta birer adet kullanılmaktadır. Girişlerde ve çıkışlarda yer alan elektronik ve elektromekanik tüm ekipmanların senkronizasyon içinde çalışmasını sağlayan mikroişlemci denetimli bir kontrol elektroniğidir.

  Biletler ve Abone Kartları

  Biletler, ISO normlarında, kredi kartı boyutlarında ve manyetik şeritlidir. Özel reçineli karton malzemeden üretilmiş olan biletlerin üzerine bilet verme makinesi tarafından giriş saat ve tarihi ve sicil numarası yazılmakta ve manyetik ortama kodlanmaktadır. Optik kodlu biletler daha ince malzemeden üretilmiş ve termal yüzeye sahiptir. Abone kartları kredi kartı boyutlarında PVC malzemeden üretilmiştir. Akıllı kart, Manyetik, Proximity ve Barkodlu modelleri bulunmaktadır.

  Araç Dedektörü

  Giriş ve çıkışlarda mevcudiyetini algılayan elektronik kontrol cihazlarıdır. Araçların mevcudiyeti, bulunduğu pozisyon ve geçiş yapan araç sayısının tespiti amacı ile kullanılmaktadır. Nemlenme ve loop deformasyonu otomatik olarak tespit edilerek kompanse edilmektedir.

  Yazar Kasa

  Bilgisayar bağlantılı çalışmaktadır. İstenirse tahsil edilen ücret bilgisi bilgisayar tarafından yazar kasaya otomatik olarak iletilebilir. Operatör hiçbir meblağ girişi yapmadan yazar kasa fişi basılır. Maliye Bakanlığı onaylıdır. İstenildiğinde gün içi ve gün sonu raporları alınabilir.

  Fotosel

  Bariyer altında yer alan optik gözler sayesinde bariyer kapanırken altında araç olup olmadığını kontrol etmek mümkün olmaktadır. Araç mevcudiyeti manyetik ve optik olarak algılanır ve bariyerin hareketi durdurulur. Fotosel alıcı ve verici ünitesi araç yolunun iki yanına monte edilmektedir. Açık hava koşullarına uygun yapıda olup montaj direkleri ve aksesuarları bulunmaktadır.

  Otogar Otomasyon Yazılımı

  EGETETA Otogar programı ücretlendirme, denetim ve raporlama yapabilen gelişmiş bir otogar otomasyon paketidir. Tek bilgisayar üzerinde çalışabildiği gibi network'de de çalışabilmektedir. Program menüleri Türkçe olup, kullanımı son derece kolay ve hızlıdır. Program yazarkasa Z Raporu mantığında çalışıp sıfır kaçak ile kontrol edilebilmektedir. Program network üzerinde birden fazla bilgisayar üzerinde kullanılmaktadır.

  Kesintisiz Güç Kaynağı

  Elektrik kesilmesi durumunda sistemin belirli bir süre çalışmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Sistem yüküne göre kapasite ve akü grubu seçimi yapılmaktadır. Aküler kuru tipte olup bakim gerektirmez. Elektrik kesildiğinde otomatik devreye girer ve geldiğinde devreden çıkar.

  Converter

  Bilgisayar üzerinde bulunan RS 232 haberleşme arabirimi RS 422'ye çevirmek için kullanılmaktadır. Haberleşme mesafesini 1.200 metreye çıkarmaktadır. İki adet çıkışa sahip olup, sinyal hatlarında galvanik izolasyon sağlanmaktadır.

  Abone Kart Okuyucu(Proximity)

  Otogar abonelerinin kartlarını uzaktan göstererek girmesini sağlamaktadır. 10 ve 40 cm. uzaklıktan okuyan modeller mevcuttur. Otogar girişine ve çıkışına birer adet konularak otomatik geçiş sağlanır. [heading size="h4" style="uk-module-title"] ]Abone Kart Okuyucu (Manyetik) [/heading Otogar abonelerinin manyetik şeritli plastik kart kullanarak girmesini sağlamaktadır. Kart okuyucu motorlu olduğundan kartı yuvaya sürmek yeterlidir. Cihaz kartı içine çeker ve okuduktan sonra sürücüye geri verir. Süresi geçmiş kartı yutar.

  Abone Kart Okuyucu (Swipe)

  En ucuz abone kart okuyucusudur. Kullanımı diğer abone kart okuyuculara göre daha zordur. Kart bir yarık içinden sürülmek suretiyle manuel olarak okutulur.

  Ücret Göstergesi

  Bilgisayar tarafından hesaplanan ödeme tutarını müşteriye göstermek için kullanılmaktadır. Mikroişlemci kontrollü olup, RS 232 interface ihtiva etmektedir.5cm. Yükseklikte kırmızı LED ışık vermektedir. 10 cm. yüksekliğinde FLAP göstergeli modelimiz bulunmaktadır.

 • 01 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  01 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  02 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  02 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  03 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  03 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  04 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  04 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  05 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  05 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  06 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  06 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  07 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  07 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  08 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  08 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  09 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  09 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  10 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  10 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  11 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  11 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  12 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  12 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  13 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  13 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  14 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  14 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  15 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  15 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  16 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  16 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  17 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  17 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  18 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  18 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  19 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  19 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  20 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  20 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  21 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  21 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  22 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  22 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  23 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  23 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  24 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  24 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  25 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  25 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  26 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  26 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  27 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  27 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  28 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  28 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  29 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  29 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  30 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  30 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  31 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  31 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  32 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  32 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  33 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  33 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  34 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  34 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  35 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  35 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  36 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  36 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  37 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  37 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  38 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  38 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  39 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  39 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  40 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  40 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  41 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  41 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  42 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  42 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  43 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  43 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  44 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  44 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  45 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi
  45 Otogar Ücretlendirme Otomasyon Sistemi

İLETİŞİM:

EVKA3 MAHALLESİ
129/26 SOKAK NO:10/A B-BLOK
BORNOVA / İZMİR
Tel: (0.232) 459 01 10 (pbx)
Faks: (0.232) 459 01 31
E-mail : info@egeteta.com.tr


Tüm Hakları Saklıdır. © Ege Teta Elektronik [2024] İzinsiz kopyalanamaz.